Wyszukiwarka

Polowanie na generała

  • Polowanie na Generała
  • Polowanie na Generała

Za wrotami cudów

  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów

Lewiatan Królowej Bony

  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony

Linki



Strona główna Media Czas wyłączania nadajników telewizji analogowej
Czas wyłączania nadajników telewizji analogowej PDF Drukuj Email

 

OFIARY I BENEFICJENCI

REWOLUCJI CYFROWEJ


Naziemna telewizja cyfrowa rozpoczęła równolegle nadawanie z analogową od  27 października 2010 r. Od tego czasu harmonogram wdrażania nadawania programów w systemie cyfrowym (DVB-T) telewizji publicznej, w tym programów lokalnych (np. TVP Rzeszów), był konsekwentnie realizowany. Obecnie kończy się okres nadawania równoległego, podczas którego na danym obszarze dostępny jest  jednocześnie sygnał w postaci analogowej oraz cyfrowej.

7 listopada 2012 r. wyłączone zostały nadajniki analogowe w Zielonej Górze i Żaganiu. 18 listopada w Gdańsku, Iławie i Poznaniu. Według przyjętego planu ostatnie zostaną wyłączone najpóźniej 31 lipca 2013 r.

USPOKAJAJĄCY KOMUNIKAT

W związku z tym Stowarzyszenie "TV-Sat" Os. "Krakowska Południe” w Rzeszowie nadało na własnym kanale informacyjnym komunikat:

INFORMACJA TV-SAT

W związku z licznymi pytaniami naszych członków dotyczących wprowadzania telewizji cyfrowej i wyłączania sygnału analogowego oraz wysokości opłat odpowiadamy, że:

  1. 1. Nie wyłączamy przekazu analogowego obecnych programów z naszej sieci kablowej jeszcze przez kilka la, dlatego tez nie trzeba będzie nagle wymieniać odbiorników telewizyjnych starszego typu na nowe
  2. 2. Będziemy stopniowo powiększać ofertę programów nadawanych cyfrowo, w tym w systemie wysokiej rozdzielczości HD
  3. 3. Będziemy utrzymywać, jak to możliwe na niskim poziomie wysokość składki członkowskiej

Niestety, nie wszyscy operatorzy telewizji kablowych w Polsce nadali podobne komunikaty, jak Stowarzyszenie "TV-Sat" Os. "Krakowska Południe” w Rzeszowie działające na osiedlu należącym do Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Przy okazji należy wspomnieć, że telewizje kablowe mają obowiązek prawny nadawania dla swych odbiorców programów lokalnych telewizji publicznej.

RZECZYWISTOŚĆ CYFROWA W PIGUŁCE

Programy w systemie cyfrowej telewizji naziemnej są nadawane w multipleksach, czyli w zespolonych strumieniach danych cyfrowych, splecionych w swoistego rodzaju warkocze. Na jeden warkocz składa się najczęściej siedem, osiem splecionych w jedną całość kosmyków telewizyjnych, czyli programów.

Multipleks przyjęło się w skrócie nazywać MUX. Natomiast zbiór wszystkich kanałów częstotliwości służących do rozpowszechniania na terenie kraju danego multipleksu pokryciem. Na początek w Polsce, w tym na terenie Małopolski, Podkarpacia, Śląska i województwie świętokrzyskim odbierane są trzy multipleksy. Każdy z nich zawiera następujące programy:

MUX-1: TVP1, TVP2, TVP INFO Rzeszów, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV;

MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6, Puls 2.

MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO Rzeszów, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP INFO i lokalne telewizji publicznej.

Wszystkie wymienione  programy są dostępne bez dodatkowych opłat.

tabela1

tabela2

Programy TVP1 w MUX-1 oraz TVP2 w MUX-3 są od czerwca 2012 roku nadawane w wysokiej rozdzielczości (tzw. HD) . Aby był możliwy ich odbiór konieczne jest, aby odbiorca posiadał odpowiedni,cyfrowy telewizor.

HD to skrót od angielskiego wyrażenia „High Definition” i oznacza właśnie obraz wysokiej rozdzielczości

Przy zakupie telewizora lub set-top-boksa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy się upewnić, czy::

- SA zgodne ze standardem DVB-T (np. w USA oraz w krajach Dalekiego Wschodu są wykorzystywane inne standardy);

- poprawnie obsługują MPEG-4 (w wielu krajach jest wykorzystywana starsza wersja – MPEG-2. (Uwaga! - w opisie technicznym na oznaczenie MPEG-4 może pojawić się określenie „H.264/AVC);

- umożliwiają odbiór programów wysokiej rozdzielczości – High Definition lub w skrócie „HD” (dzięki temu możliwy będzie odbiór programóow wysokiej rozdzielczości)

Wymienione wymagania to tylko te najistotniejsze. Bardziej szczegółowa lista znajduje się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych emisji telewizyjnych.

PYTANIE WARTE STAREGO TELEWIZORA

Tymczasem wielu właścicieli starego typu odbiorników telewizyjnych zadaje sobie pytanie, czy powinni w związku z przejście nadawania sygnału analogowego na cyfrowy wymienić telewizor? Co najmniej z kilku powodów nie ma takiej konieczności. Telewizory analogowe („tradycyjne”) można stosunkowo tanio przystosować do odbioru cyfrowego dołączając do nich zewnętrzne przystawki, zwane również set-top-boksami (w skrócie „STB”). Najczęściej do ich podłączenia wykorzystuje się gniazdo SCART („eurozłącze”) telewizora. Oferta STB jest stosunkowo szeroka: występują wersje wolnostojące (zbliżone kształtem do dekoderów satelitarnych lub kablowych) lub małe wtykane bezpośrednio do gniazda SCART.

Często STB oferują wiele dodatkowych funkcjonalności wzbogacających funkcje telewizora (nagrywanie i odtwarzanie z zewnętrznych nośników USB, funkcja przesunięcia w czasie, tzw. time-shift).

STB, podobnie jak telewizory, kupimy w sklepach z urządzeniami elektronicznymi. Pokaźna ich oferta jest dostępna w sklepach internetowych. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami na internetowych forach tematycznych:

(np. http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=3).

Ceny STB są zróżnicowane. Na rynku dostępne są już modele w cenie 100-150 zł. Ponieważ w platformach satelitarnych oraz kablowych również wykorzystuje się przystawki zwane STB, należy upewnić się, że dane urządzenie jest przeznaczone do odbioru naziemnego (ang. „terrestrial”) i spełnia wymagania, do odbioru telewizji cyfrowej:: DVB-T, MPEG-4, HD. Przy tym warto zapamiętać, że DVB-T to powszechnie przyjęty w Europie (a także Afryce oraz dużej części Azji) standard techniczny dla naziemnej telewizji cyfrowej.

RÓWNOUPRAWNIENIE WSTRZMIĘŹLIWE

Osoby odpowiedzialne za ofertę programową w Stowarzyszeniu "TV-Sat" Os. "Krakowska Południe” w Rzeszowie na pytania nurtujące większość mieszkańców bloków odpowiadają:

Jak duży procent mieszkańców osiedla Krakowska Południe posiada telewizory analogowe, czyli starego typu?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, nie prowadziliśmy tego typu badań. Jednak sądzimy (na podstawie rozmów z naszymi członkami) że, ponad 50 proc. naszych odbiorców posiada jeszcze odbiorniki telewizyjne starszego typu do odbioru analogowego (kineskopowe).

W jaki sposób Stowarzyszenie "TV-Sat" Os. "Krakowska Południe" zamierza utrzymać dostęp dla swych członków do sygnału analogowego, skoro od połowy 2013 r. nie będzie on nadawany?


Sygnał cyfrowy nadawany był i jest od kilkunastu lat z satelit w standardzie DVB-S a obecnie także w DVB-S2 i konwertowany (zamieniany) przez operatorów kablowych do standardu analogowego (PAL D/K), który obowiązuje w Polsce od 1995 r.
Obecnie Drugim takim źródłem nadawczm sygnału cyfrowego jest telewizja naziemna DVB-T , gdzie operator kablowy może zamienić sygnał cyfrowy na analogowy i dostarczyc go do końcowego odbiorcy. I tak czyni znaczna część operatorów, gdyź nie wszyscy odbiorcy posiadają odbiorniki tv lub dekodery przystosowane do odbioru cyfrowego sygnału telewizji naziemnej DVB-T (MPEG-4).

W systemie cyfrowym będzie dostępnych kilkadziesiąt programów. Czy jest możliwe ich dostarczenie analogowo dla mieszkańców osiedla?

Stowarzyszenie obecnie dostarcza dla swoich członków sygnał  analogowy i cyfrowy tych samych programów. Odbiorca sam decyduje (w zależności od posiadanego sprzętu, upodobań, stanu zamożności) jaki rodzaj odbioru wybrać. Jak widać dostarczanie sygnału analogowego jest również możliwe w rzeczywistości cyfrowej.

Jakie różnice w dostępie programów telewizji publicznej i komercyjnych będą między posiadaczami odbiorników analogowych i cyfrowych?

Sukcesywnie dostęp do programów posiadaczy odbiorników analogowych będzie się zmniejszał (chodzi tu o odbiorców w sieciach kablowych). Dla indywidualnych odbiorców sygnał analogowy nie będzie nadawany w naszym województwie już od połowy 2013 r. Jeżeli chodzi o różnice w dostępie do programów telewizji publicznej i stacji komercyjnych między posiadaczami odbiorników analogowych i cyfrowych – TO NIE MA ŻADNYCH.

Czy rozwiązania w dostępie do sygnału analogowego zastosowane przez "TV-Sat" Os. "Krakowska Południe" są możliwe do zrealizowania przez inne telewizje kablowe?

Roziwązanie te stosuje znaczna część operatorów kablowych.

Co oznacza w kominukacie nadanym przez kanał osiedlowy stiwerdzenie: ,,Będziemy stopniowo powiększać ofertę programów nadawanych cyfrowo, w tym w systemie wysokiej rozdzielczości HD"?

W komunikacie jasno określono, że oferta programów nadawanych cyfrowo będzie stopniowo zwiększana ( w zależności od sytuacji finansowej stowarzyszenia), w tym w systemie wysokiej rozdzielczości HD jak obecnie nadajemy TVP 1 HD czy TVP2 HD. Natomiast nie będziemy już powiększać oferty programów nadawanych analogowo ( np. jeżeli wkrótce pojawią się a ofercie Telewizji Polskiej programy typu TVP Rozrywka czy TVP Dokument – to będą nadawane w naszej sieci tylko w systemie cyfrowym, a nie analogowym . W związku z tym część odbiorców nie będzie mogła ich oglądać, jeżeli nie będzie miała odpowiedniego sprzętu.

ZŁA I DOBRA WIADOMOŚĆ

Niestety, z danych firm badających telewizyjną widownię wynika, że 1,76 mln gospodarstw domowych w Polsce, które odbierają naziemną telewizję, wciąż nie ma w domu ani dekodera, ani przystosowanego do odbioru sygnału cyfrowego telewizora. To stanowi 40,8 proc. wszystkich gospodarstw domowych, które odbierają wyłącznie naziemną telewizję, czyli nie mają dostępu do telewizji satelitarnej i kablowej. Jeśli się weźmie pod uwagę wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce, naziemną telewizję cyfrową odbiera już prawie co piąte. Z przeprowadzonych badań wynika, że 50,8 proc. z nich kupiło w tym celu specjalny dekoder, a 49,2 proc. ma odpowiedni telewizor.

Dobrą wiadomością jest również to, że do odbioru telewizji cyfrowej wykorzystuje się anteny oraz instalacje antenowe analogiczne jak do odbioru telewizji analogowej. Dlatego, jeżeli dotychczasowa instalacja umożliwiała odbiór telewizji analogowej dobrej jakości, nie powinno być problemów z odbiorem telewizji cyfrowej po jej uruchomieniu na danym obszarze. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie wystarczające będą anteny pokojowe

ANALOGOWY KONIEC

Jako pierwsze w Polsce na nadawanie tylko sygnału cyfrowego przeszły 7 listopada 2012 r. nadajniki w Zielonej Górze i Żaganiu. 18 listopada w Gdańsku, Iławie i Poznaniu. Łącznie ma być siedem etapów stopniowego odłączania sygnału analogowego. 23 lipca 2013 r. zostanie on wyłączony Giżycku, Jeleniej Górze, Leżajsku i Ostrołęce.

tabela3

Wszyscy widzowie powinni dostosować swoje telewizory do odbioru cyfrowego

Wszyscy widzowie, którzy nie odbierają telewizji satelitarnej i kablowej, powinni dostosować swoje telewizory do odbioru cyfrowego przed upływem tych terminów. W przeciwnym razie po wyłączeniu nadajników analogowych stracą możliwość odbierania wszystkich programów telewizyjnych.

Henryk Nicpoń

 

reklama