Wyszukiwarka

Polowanie na generała

  • Polowanie na Generała
  • Polowanie na Generała

Za wrotami cudów

  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów
  • Za wrotami cudów

Lewiatan Królowej Bony

  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony
  • Lewiatan Królowej Bony

Linki



Strona główna Aktualności Sensacyjne odkrycie z myślą o złotych medalach na olimpiadach zimowych
Sensacyjne odkrycie z myślą o złotych medalach na olimpiadach zimowych PDF Drukuj Email

SYNTETYCZNY LÓD, JAK NATURALNY

Czy lodowiska syntetyczne wyprą sztucznie mrożone? Niezależnie od tego, czy istotnie tak się stanie, wiele wskazuje, że wkrótce staną się dla nich wielką konkurencją. Przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewniają możliwość jazdy na łyżwach niezależnie od pogody. Zarówno, gdy jest mróz, jak i letni upał. Po drugie, są bardzo tanie w eksploatacji.

Do niedawna na przeszkodzie, aby lodowiska syntetyczne podbiły świat, stało kilka przeszkód. Najważniejszą z nich stanowiła konieczność zwilżania powierzchni syntetyku oleistymi środkami chemicznymi zmniejszającymi tarcie.

www.globalsyntheticice.comTymczasem amerykańskiej firmie Global Synthetic Ice, jako pierwszej na świecie udało się wszystkie dotychczasowe ograniczenia pokonać. Zaoferowała tzw. całoroczne lodowiska syntetyczne maksymalnie tanie w utrzymaniu, a przy tym niewymagające wody, niepochłaniające energii do zamrażania i wygładzania tafli, niewymagające specjalistycznego budynku ani instalacji chłodniczej. Przede wszystkim jednak posiadające suchą nawierzchnię oraz niewymagającą używania płynnych lub oleistych substancji chemicznych do zwiększenia poślizgu!

Najkrócej mówiąc te lodowiska najnowszej generacji mogą wkrótce stać się doskonałym rozwiązaniem dla organizacji lodowiska niezależnego od warunków pogodowych m.in. przez samorządy, kluby i ośrodki sportowe, wypoczynkowe, uzdrowiskowe, szkoły, hotele oraz najprzeróżniejsze prywatne firmy. Można będzie na nich jeździć na łyżwach zarówno w zimie, jak i lecie; na wiosnę i jesienią, gdy są mrozy, jak również podczas upałów – przez cały rok.

Mogą funkcjonować nawet, jako pełnowymiarowe lodowiska na wolnym powietrzu. Ich wysoka jakość zyskała uznanie europejskich sędziów hokeja na lodzie. Mogą służyć nawet do 20 lat. Producent daje gwarancję na 5 lat.

Według ekspertów doskonale nadają się dla publicznych, komercyjnych jak również prywatnych użytkowników, gdyż wykonane są z bardzo śliskiego, nisko-ścieralnego i wysoce wytrzymałego tworzywa syntetycznego. Ich powierzchnia spełnia najwyższe standardy dla każdej formy jazdy na łyżwach. Jest przede wszystkim suchą. Lód syntetyczny użyty do jej powstania posiada skład chemiczny zapewniający śliskość zbliżoną do naturalnego lodu i  lubrykację (samo nawilżanie) na cały okres użytkowania produktu.

Wysoka jakość lodu syntetycznego sprawia, że cieszy się uznaniem trenerów i zawodników przygotowujących się na nich do najważniejszych zawodów i imprez sportowych, na których decydującą rolę odgrywa jazda na łyżwach. Idealnie nadają się na lodowiska treningowe oraz rekreacyjne, a także służące do bezpiecznej nauki łyżwiarstwa i hokeja na lodzie. Stwarzają olbrzymie możliwości do realizacji zamierzonych celów społecznych, w tym z zakresu organizacji imprez masowych, rekreacyjnych, treningowych i szkoleniowych.

www.globalsyntheticice.comWażną ich zaletą jest także maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji i czasu wymaganego na konserwację. Można rzec, że sięgnięcie po lód syntetyczny stanowi najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdy zamierza się wybudować i uruchomić duże publiczne bądź komercyjne lodowisko. Z wyliczeń wynika, iż pełnowymiarowe lodowiska całoroczne przynoszą przychody porównywalne z lodowiskami tradycyjnymi, ale przy znikomych kosztach utrzymania. Zapewniają więc szybki zwrot inwestycji i spory zysk.

 Henryk Szwedo

Oto krótkie zestawienie podstawowych różnic:

Cecha Lodowisko Syntetyczne Lodowisko Mrożone
Cel Zastosowanie m.in. rekreacja, eventy, pokazy figurowe, hokej, treningi Łyżwiarstwo figurowe, hokej, rekreacja – duże realizacje
Tafla Od 20 do 1600 m2 600 - 1600 m2
Okres, na jaki są instalowane 1 dzień – kilkanaście lat Kilka miesięcy – kilka lat (z przerwami)
Okres użytkowania Lodowisko Całoroczne Głównie w sezonie zimowym, poza sezonem bardzo kosztowne utrzymanie
Infrastruktura Bez dodatkowej infrastruktury Niezbędne orurowanie PCV lub metalowe do rozprowadzania czynnika chłodzącego, agregaty chłodnicze itp.
Lokalizacja / budynek Budynek nie jest wymagany, do zastosowań długoterminowych może być zadaszenie, jako ochrona przed kurzem Zalecany specjalistyczny budynek, odkryte przy zastosowaniach krótkookresowych
Podłoże Dowolne poziome podłoże Odpowiednie wytrzymałe podłoże, niezbędne badania
Pobór energii Nie pobiera energii Powyżej 10000 - 15000 zł miesięcznie
Zużycie wody Nie wymaga wody Do 10000 litrów dziennie
Personel 1 osoba bez specjalistycznego przeszkolenia 2 – 3 osoby profesjonalnie przeszkolonych
Obsługa Mycie lub odkurzanie Kilka razy dziennie za pomocą kosztownego sprzętu
Urządzenia do obsługi Odkurzacz ewentualnie mop Rolba maszyna do pielęgnacji lodu ( około 300 000 złotych)
Ostrzenie łyżew Częste Wymagane
Śliskość 90% 100%
 

reklama